Dobrodelni namen

Prostovoljne prispevke, zbrane v letošnji akciji, bomo namenili trem projektom, pri katerih smo zaznali potrebo po pomoči in s katerimi želimo izraziti solidarnost in odgovornost do skupnosti doma in v tujini. Vsak od izbranih projektov nagovarja specifično področje, kjer lahko s svojo podporo krojimo družbo, prispevamo k vzgoji za mir in boljšemu življenju otrok in mladih.

Združenje za Moč – pomoč in svetovanje mladim v stiski

Delež sredstev želimo nameniti področju duševnega zdravja, zato bomo z akcijo podprli  Združenje za Moč, ki nudi brezplačno psihosocialno pomoč mladim, ki so preživeli spolno nasilje ali druge oblike nasilja. Svetovanje je prilagojeno posameznikom, mladostniki pa v varnem in zaupnem okolju dobijo informacije o posledicah nasilja, skupaj s svetovalko prepoznajo svoje potrebe in cilje ter pridobijo podporo pri osebnostni rasti. Program tedenskih svetovanj omogoča mladim, da presežejo težave, pridobijo občutek lastne moči in opolnomočenja ter lažje premagujejo izzive odraščanja.

Podpora ZHP (Poljsko skavtsko in vodniško združenje) pri obnovi po poplavah

Poljska se je letos soočila z uničujočimi poplavami, ki so prizadele predvsem jugozahodni del države in povzročile veliko škodo v lokalnih skupnostih. V duhu mednarodnega povezovanja smo se odločili, da podpremo našo dolgoletno partnerico, poljsko skavtsko organizacijo ZHP, ki je sodelovala pri nujnih reševalnih in obnovitvenih delih, trenutno pa se osredotočajo na popoplavno okrevanje in obnovo prizadetih skupnosti. Z našo podporo jim lahko omogočimo hitrejšo in učinkovitejšo pomoč ter prispevamo k nadaljevanju njihovega poslanstva.

Slovensko društvo za terapijo s pomočjo psov Tačke pomagačke – program "Beremo s tačkami – R.E.A.D."

Program Beremo s Tačkami – R.E.A.D. izvaja Slovensko društvo za terapijo s pomočjo psov. Z njim pomagajo otrokom pri izboljšanju njihovih bralnih veščin. Gre za licenčni program, ki vključuje posebej usposobljene terapevtske pare (pes in vodnik), ki otroke spodbujajo k branju v sproščenem in varnem okolju. Branje je zaradi te unikatne izkušnje zabavno in prijetno, kar povečuje otrokovo zanimanje za knjige. Program neposredno naslavlja problematiko bralne pismenosti otrok. Ta je po podatkih mednarodne raziskave PIRLS (2021) v Sloveniji med leti 2016 in 2021 upadla za kar 23 točk.

Tudi v letošnjem letu bomo 10–20 % sredstev namenili v Sklad sv. Lucije, ki je v osnovi namenjen pomoči ob zdravstvenih težavah in socialnih stiskah naših članov.